Plánované zastarávání

Každý z nás to zná. Máme nějakou elektroniku, ale po vypršení záruční doby se porouchá, a když přijdeme do obchodu, tak nám řeknou, že je samozřejmě výhodnější a levnější si koupit nový přístroj než si ten starý nechat opravit. Mně na tom samozřejmého nepřijde vůbec nic. Systém, ve kterém je výroba levnější než oprava, je nastavený špatně. Z ekologického hlediska je to odsouzeníhodné plýtvání vzácných zdrojů naší planety a z hlediska spotřebitele to vede ke zbytečnému navyšování nákladů. Bohužel se nad tím nikdo nepozastavuje, a tak mnohdy relativně nové mobily, fotoaparáty, televize, počítače, pračky, myčky, sekačky a další přístroje končí v koši.

Říká se tomu plánované zastarávání. Do přístrojů jsou záměrně zaváděny součástky, díky kterým se přístroj po určité době opotřebí, neboli zastará. Pokud by však součástky byly k dispozici, šikovní opraváři by přístroje opravili. Problém však je, že na trhu záměrně nejsou, a tudíž si člověk musí koupit věc novou. Souběžně k tomu existuje stylové zastarávání, které je poháněno novými módními trendy. Zatímco u technického věc přestane fungovat, u stylového věc funguje dobře, ale přestane být moderní, a tak se jí zbavíme (viz rychlý přechod od tlačítkových telefonů k chytrým). A tak putují hordy elektronického odpadu z Evropy do afrických zemí, kde jsou rozebírány, znečišťují přírodu a ohrožují životy pracujících.

22-n

Starý, škaredý a smutný

Kromě plýtvání přírodních zdrojů a produkce masivního odpadu má plánované zastarávání také důsledky v sociální, kulturní a ekonomické oblasti. Dochází k úpadku sektoru oprav (ve městech mizí švecové, švadleny a opraváři přístrojů), zhoršování zdraví osob pracujících s toxickým odpadem, zatěžování rodinných rozpočtů a obecné nedůvěře lidí vůči kvalitě výrobků. Je překvapivé, že se tímto tématem téměř nikdo nezabývá. V EU toto téma zdůrazňuje belgický profesor Thierry Libaert. V praxi existují již alternativy (různé opravárny, svépomocné komunity), ale chtělo by omezit plánování, prodloužit záruky a podpořit sektor oprav.

Přemýšlím, co se zachová dalším generacím z rychlé doby H&M hadříků, rok co rok se obměňujících modelů iPhonů a IKEA nábytku? Kde zmizela z práce poctivost a přesah z generace na generaci? Pevně doufám, že si lidé uvědomí, že nemůžeme drancovat planetu donekonečna a že více věcí neznamená více štěstí.

2 thoughts on “Plánované zastarávání

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s