Na druhou stranu

Miluji cestování jako každý jiný mladý člověk v dnešní době. Článků o tom, jak jsou cestování a práce v zahraničí prospěšné, zábavné a úžasné, již bylo napsáno plno. Všech výhod jsme si vědomi, ale existují i nějaké stinné stránky? Co se podívat na cestování z druhé strany? 

Cestování je podle mě konzumerismus zabalený v hezčím kabátku. S jídlem roste chuť. Jak jednou člověk začal cestovat, nemůže přestat a stává se na cestování závislý. Svět je přece tak velký a lákavý. A tak po příjezdu z jedné země už plánuje výlet do další. A když náhodou odjet nemůže, cítí se nespokojený a chybí mu to. Skoro to připomíná druh závislosti.

dsc_0080

Cestování je tak trochu statutová věc. Kdo kde byl, kam kdo jede, kdo byl dál, a tak dále. Kdo byl na dovolené v létě v Čechách je nula, kdo byl v Chorvatsku, je staromódní, kdo byl na Bali, je borec, a kdo byl v pralese u Indiánů je king. Ani nezáleží na tom, co viděl, ale že tam byl.

Lidé cestují do dalekých zemí, ale vlastně ani neznají místo, ze kterého pocházejí. Žili v Chili a na Borneu, ale nedokážou vyjmenovat jména kopců, řek a vesnic ve svém okolí. Cestování se stává povrchním. Je to o sbírání vlaječek na mapě a razítek v pasu, ale ne o hlubokém poznání cizích kultur a zemí.

IMG_2033.JPG

Často když se lidé z cest vrátí, cítí se pod psa. O to více, když se vracejí z nějaké spirituální cesty nebo z baťůžkárského roadtripu. Jako by svět, ve kterém předtím žili, byl najednou špatný. Cítí, jako by k nim měli blíž ti neznámí lidé na cestě než jejich rodina a přátelé a často začnou být nespokojení se svou zemí, což je nutí k tomu, aby odjeli znovu. A tak střídají jednu zemi za druhou. Čím více cestují, tím méně vědí, kde je jejich domov, takže potom raději postmoderně říkají, že jejich domov je přece všude, že na tom nezáleží. Ztratí se.

Jak jsem poznamenala nahoře, chtěla jsem se pozastavit i nad riziky cestování. Nechci své názory generalizovat na všechny mladé cestovatele, mnozí jsou uvědomělí. Pokud si je člověk vědomý výše zmíněného, cestování je jedna z nejlepší věcí na světě. Cesta je cíl, návrat domů je radost a domov je domov.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s